Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
 

 GAZETA SGH – WYDANIE SPECJALNE INSIGHT 2018

 
​​Rok, który właśnie się kończy, był dla nas niezwykle ważny. Nie tylko z powodu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, co jest przyczynkiem do znaczących refleksji zarówno retrospektywnych, jak i skierowanych ku przyszłości, ale przede wszystkim z racji ogromnych wyzwań współczesnej cywilizacji, przed którymi dane nam było stanąć, problemów, dylematów, wątpliwości czy oczekiwań. Zwykle właśnie taki moment jak obecny skłania do podsumowań, przypomnienia sobie osiągnięć, sukcesów czy zdarzających się przecież zawsze porażek.
 
Naszym powołaniem i codzienną powinnością jest jednak uważne spoglądanie w przyszłość, wybieganie myślą w obszary bardziej lub mniej znane, ale frapujące, bo dotąd nieodkryte. Towarzyszyć nam przy tym musi nadzieja, w istocie taka sama, jaka z pewnością była udziałem wielkich odkrywców. Nieprzypadkowo w godle naszej uczelni widnieje dumny żaglowiec, bo nie jest on zwyczajnym statkiem handlowym (co mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka bardzo uzasadnione), lecz ma symbolizować nieustannie podejmowane wyprawy w nieznane.
Truizmem jest twierdzenie, iż przyszłość zależy od teraźniejszości, a jej spodziewane – bardziej lub mniej – rezultaty wynikają ze zdefiniowania punktu wyjścia, który znajduje się zazwyczaj właśnie w teraźniejszości. Określeniu tego punktu służą i powinny służyć wszelkie podsumowania, rekapitulacje czy ewaluacje, a więc rzetelny rozrachunek z przeszłością. W rachunkowości posługujemy się pojęciem bilansu zamknięcia, który dla okresów przyszłych staje się bilansem otwarcia, i jest to dla nas i dla wielu ludzi oczywiste.
 
Oddajemy dziś w Państwa ręce pierwszy – a to określenie oznacza, że już dziś myślimy o kolejnych – numer specjalny „Gazety SGH” pt. „Gazeta SGH - Insight”. Założyliśmy, że znajdą się w niej wypowiedzi i przemyślenia ekspertów, analizy i prognozy z zakresu szeroko pojętej ekonomii, zagadnień społeczno-gospodarczych, rynku finansowego, zagadnień prawnych, polityki społecznej, zachowań proekologicznych i konsumenckich, a więc zagadnień stanowiących podstawową treść działalności Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, tak jeśli chodzi o naukę, jak i edukację ekonomiczną. Zwróciliśmy się do Autorów, by zechcieli podzielić się z Państwem rozważaniami o tych zjawiskach, procesach i zdarzeniach, które nastąpiły w 2018 r., a które bez wątpienia wpływać będą na to, czego powinniśmy się spodziewać w nadchodzącym czasie, i które najprawdopodobniej będą miały konsekwencje w latach przyszłych. Chcemy wyrobić sobie pogląd na to, co powinniśmy implementować i promować, czego unikać lub nawet zaniechać, a czemu przynajmniej zapobiegać. W ten sposób zgromadziliśmy w obecnym numerze „Gazety SGH” opinie i ekspertyzy zaproszonych do współpracy Autorów, ich artykułom nadając kształt i formę jak najbardziej przystępną dla każdego czytelnika, a więc zarówno tego, który oczekuje poważnych i udokumentowanych analiz naukowych, jak i tego, który pragnie uzyskać kluczową wiedzę na temat podstawowych mechanizmów rządzących gospodarką i procesami zachodzącymi w społeczeństwie.
 
Warto wspomnieć, że zamiar wydania specjalnego numeru „Gazety SGH – Insight” wynika z deklarowanej przez nas otwartości i ścisłych relacji z otoczeniem, a więc jednej z naczelnych wartości, którymi się kierujemy. Tym samym wiedzę teoretyczną i praktyczne eksperckie doświadczenia naszych nauczycieli akademickich – bo oni są autorami artykułów z powyżej zdefiniowanych obszarów – staramy się spopularyzować w możliwie najszerszym wymiarze.
 
Jednak kolejny specjalny numer „Gazety SGH – Insight” powinien naszym zdaniem powstać przy znaczącym udziale naszych czytelników. I właśnie dlatego pragnę zachęcić Państwa do nadsyłania uwag, polemik, własnych przemyśleń, a także prosić o artykułowanie konkretnych oczekiwań. Będzie to dla nas niezwykle cenny materiał do rozważań, a zarazem ważny czynnik mobilizujący do wysiłku i starań o możliwie najlepszy merytoryczny kształt kolejnych publikacji.
 
Życzę Państwu ciekawej lektury nie tylko tego numeru specjalnego, ale również przyszłych wydań „Gazety SGH”, zaś korzystając z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i nowego 2019 roku, proszę o przyjęcie naszych serdecznych życzeń powodzenia i sukcesów w bliższej i dalszej przyszłości.

Wszystkiego najlepszego!
 
prof. MAREK ROCKI, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie
 
 
SGH INSIGHT
 • Rynek kapitałowy u progu wielkich szans i zmian Marek Dietl
 • System bankowy w nieustannym ruchu Małgorzata Iwanicz-Drozdowska
 • Ład prawny w obszarze bankowości i ubezpieczeń Jarosław Bełdowski
 • Blaski i cienie reformy polskiego systemu podatkowego Dominik J. Gajewski
 • Ład korporacyjny Maria Aluchna
 • Dziedziczenie – novum dla firm rodzinnych Jacek Lipiec
 • Postawy konsumenckie – teraźniejszość i przyszłość Anna Dąbrowska
 • Atrakcyjność inwestycyjna jednostek samorządu terytorialnego Hanna Godlewska-Majkowska
 • Szanse i zagrożenia dla branży TSL – perspektywa 2019–2020 Halina Brdulak
 • System emerytalny – to już 20 lat Marek Góra
 • Polityki publiczne wobec zmian demograficznych Agnieszka Chłoń-Domińczak
 • Polityka społeczna Piotr Błędowski
 • Brexit roadmap Przemysław Biskup
 • Bliski Wschód i Afryka Północna Katarzyna Górak-Sosnowska
 • Afryka potencjał rozwoju – The Rising Star Anna Masłoń-Oracz
 • E-commerce 2018 – wygoda klientów, pot i łzy sprzedawców Tymoteusz Doligalski
 • Blockchain jak elektryczna hulajnoga? Wojciech Kurowski

PONADTO W NUMERZE

 • Rok 2019 Marek Rocki, rektor SGH
 • SGH 2018 od A do Ż
 • 20-lecie Klubu Partnerów SGH Patrycja Dutkiewicz
 • 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę – wystawy SGH
 • Nowości wydawnicze 2018
 • Odeszli w 2018 roku
 
 

346_SGH_insight.jpg

Gazeta SGH – Insight 2018 [pobierz PDF]
Czytaj na www.issuu.com/gazetaSGH