Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Przeskocz do głównego menu
Nawiguj w górę
Logowanie
 

 Forum Kobiet SGH

 

Forum Kobiet SGH powstało z inicjatywy p. profesor Hanny Godlewskiej-Majkowskiej, prorektor ds. współpracy z otoczeniem. Pierwsze spotkanie, inicjujące tę inicjatywę, odbyło się 8 marca 2018 r.

 

 PO ZDROWIE – cykl spotkań w ramach forum

 
​W roku 2019 zapraszamy na cykl spotkań „Po zdrowie" dotyczących profilaktyki i walki z chorobami cywilizacyjnymi. 

Spotkania mają charakter otwarty – zapraszamy studentów, doktorantów, pracowników, absolwentów, przedstawicieli Klubu Partnerów SGH, słuchaczy studiów podyplomowych i Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także wszystkich zainteresowanych wprowadzeniem prawidłowych nawyków i przyzwyczajeń podnoszących jakość życia.

W ramach cyklu planowane są cztery spotkania, które odbywać się będą raz na dwa miesiące.

Każde spotkanie składać się będzie z dwóch 45-minutowych części: ogólnej i warsztatowej.

Część ogólna odbywać się będzie w formie wykładu lub konserwatorium, opartych o doświadczenie prelegentów.
W ramach części warsztatowej będzie prowadzona dyskusja z udziałem panelistów reprezentujących lekarzy, pacjentów oraz przedstawicieli zawodów wspierających zdrowie psychiczne i fizyczne (dietetycy, fizjoterapeuci, psycholodzy).
Przedmiotem dyskusji poszczególnych spotkań będą kolejno: dieta, nastawienie do życia, aktywność fizyczna oraz systematyczna diagnostyka.
 

 VIII Forum Kobiet

 
Drugie z cyklu „Po zdrowie" spotkanie pt. „Moc ruchu”
 
Podczas drugiego spotkania będziemy rozmawiali o tym, jak dzięki właściwej diecie i odpowiedniemu rodzajowi aktywności fizycznej zapobiegać schorzeniom układu sercowo-naczyniowego, a także jak je diagnozować i leczyć.
Coraz więcej osób cierpi na dolegliwości związane z sercem i układem krążenia. Nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, niewydolność żylna, zawał czy udar dotykają również osoby w młodym wieku.

W czasie spotkania postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy zmiana stylu życia i aktywność fizyczna mogą przedłużyć nasze życie i ustrzec nas przed schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.
 
Termin: 16 maja 2019 r. godz. 16.15–18.40
Miejsce: SGH, al. Niepodległości 162, budynek A, aula A
 
Spotkanie organizowane jest we współpracy z Instytutem Kardiologii w Warszawie, który od 40 lat zajmuje się diagnostyką i leczeniem pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi.

Link do formularza zgłoszeniowego: https://www.e-sgh.pl/form_forumkobiet/
 
Szczegółowy program spotkania:
 
16.15–16.30 Powitanie gości, prelegentów i przedstawicieli instytucji wspierających wydarzenie.
16.30–17.45 Prelekcje ekspertów
 
1. Zdrowe serce – bezpieczna przyszłość. Nowoczesne metody diagnostyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Czy umiemy dziś diagnozować nieinwazyjnie i bezpiecznie?
Prof. IK Cezary Kępka - internista, kardiolog interwencyjny, Kierownik Pracowni Nieinwazyjnego Obrazowania Choroby Wieńcowej. Entuzjasta nieinwazyjnych (oraz niektórych inwazyjnych) metod obrazowania. Od ponad 10-ciu lat zajmuje się obrazowaniem choroby wieńcowej. Organizator programu "nieinwazyjnej koronarografii" w Instytucie Kardiologii. Od roku 2018 Zastępca Dyrektora Instytutu ds. Nauki.

2. Sport to zdrowie – czy zawsze, czy dla każdego? Spojrzenie kardiologa.
Dr hab. Łukasz Małek - specjalista kardiolog, ukończył kurs specjalistyczny z kardiologii sportowej Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, obecnie w trakcie studiów magisterskich z kardiologii sportowej na St. George’s University of London.
Współpracuje z Instytutem Kardiologii w Warszawie, Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie, Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Enel-Sport w Warszawie, Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej w Warszawie, Sportslab w Warszawie.
Członek Sekcji Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Zawodowo i naukowo zajmuje się kardiologią sportową. Publikował badania poświęcone adaptacji serca do wysiłków fizycznych z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego serca m.in. u dzieci trenujących piłkę nożną, u ultramaratończyków, a obecnie przygotowuje się do badania zawodników występujących w konfrontacjach sztuk walki (KSW). Prowadzi również badania z udziałem paraolimpijczyków uprawiających rugby na wózkach.
Z zamiłowania biega, w zasadzie każdy dystans, ale najchętniej maratony i krótsze ultramaratony górskie. Ukończył m.in. Trans Grancanaria 125 km, Bieg Ultra Granią Tatr 72 km, Bieg 7 Dolin 64 km, Zimowy Ultramaraton Karkonoski 53 km, Ultra Sussex 53 km, Ultra Vals d'Aneu 42 km oraz maratony uliczne w Warszawie, w Brighton i w Krakowie.
Współpracuje z magazynami Bieganie, Ultra, Trail oraz programem „O co biega” stacji Canal+.
Strony: kardiologsportowy.pl, www.facebook.com/kardiologsportowy

3. Jak zapobiegać, żeby nie trzeba było leczyć, czyli co możemy zrobić sami, żeby ustrzec się przez rozwojem miażdżycy tętnic wieńcowych i innych chorób układu sercowo-naczyniowego?
Dr Anita Aranowska – doktor w dziedzinie technologii żywności i żywienia człowieka oraz dietetyk kliniczny. Absolwentka studiów podyplomowych dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych, zarządzanie oświatą oraz studium pedagogicznego. Pracuje w Zakładzie Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Instytutu Kardiologii w Warszawie. r Anita Aranowska – doktor w dziedzinie technologii żywności i żywienia człowieka oraz dietetyk kliniczny. Absolwentka studiów podyplomowych dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych, zarządzanie oświatą oraz studium pedagogicznego. Pracuje w Zakładzie Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Autorka i współautorka publikacji naukowych, brała czynny udział w licznych konferencjach naukowych oraz udział w badaniu stanu zdrowia ludności WOBASZ II. Wykładowca i szkoleniowiec studentów, pracowników służby zdrowia i innych z zakresu dietetyki, edukacji żywieniowej, bezpieczeństwa żywności, prawa żywnościowego, a w ostatnich latach również z szeroko rozumianej prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego.
Zajmuje się edukacją pacjentów z IK w kierunku zmiany stylu życia na prozdrowotny, udziela porad dietetycznych grupowych i indywidualnych. Pełni funkcję specjalisty do spraw edukacji pacjentów w programie profilaktyki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia pn. Ogólnopolski program profilaktyki w zakresie miażdżycy tętnic i chorób serca poprzez edukację osób z podwyższonymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego (KORDIAN).

4. . Aktywnie przeciw osteoporozie.
Prof. dr hab. n. med. Józef Haczyński, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i seksuologii. Absolwent Wrocławskiej Akademii Medycznej. Dzięki swojej podwójnej specjalizacji postrzega całościowo problemy dotyczące zdrowia, nie tylko w sferze psychicznej, ale też jako objawów chorób somatycznych lub działań związanych z lekami. Autor licznych publikacji naukowych, nauczycielem akademickim, propagatorem wiedzy medycznej.
 
5.. Moc diety w profilaktyce i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego.
Mgr Żaneta Rybak, dietetyk, trener odżywiania i odchudzania.
Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na kierunkach Dietetyka oraz Żywienie Człowieka. Członkini Polskiego Towarzystwa Dietetycznego. Specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu chorób przewlekłych niezakaźnych, czyli tzw. cywilizacyjnych - dietozależnych, jak: rak prostaty, cukrzyca, insulinooporność, choroba wieńcowa, nadciśnienie oraz większość jednostek chorobowych związanych z gospodarką hormonalną.

 
17.45–18.15 Dyskusja panelowa
18.15–18.30 Pytania i odpowiedzi
18.30–18.40 Podsumowanie i zamknięcie wydarzenia
 
 
 

 
 
 

 Poprzednie edycje

 

VII Forum Kobiet SGH - 27 lutego 

VI Forum Kobiet SGH - 12 października

V Forum Kobiet SGH  - 17 października

IV Forum Kobiet SGH – 14 czerwca

III Forum Kobiet SGH –  17 maja

II Forum Kobiet SGH – 19 kwietnia

I Forum Kobiet SGH – 8 marca